Terapija sa probioticima

Terapija sa probioticima

PROBIOTICI

Kroz 20 stolječe i sada u dvadeset prvom stolječu, sve su značajnija saznanja o ulozi bakterijske flore u našem crijevu. Otkrivanje važnosti djelovanja dobrih bakterija u našem crijevu. Kroz 20 godina neprekinute primjene korisnih bakterija – PROBIOTIKA i drugih mikroorganizama, te prebiotika, uz prikladnu edukaciju pacijenata o njihovim prehrambenim i ostalim životnim navikama, primijećeno je kako je često moguće ponovna uspostavIti zadovoljavajuće zdravstveno stanje.Uočeno je daje moguć oporavak čak i kod pacijenata za koje se ranije smatralo da imaju “neizlječive” tzv. autoimune, urođene i/ili slične bolesti.

Zahvaljujući razvoju tehnika liofilizacije omogućena je proizvodnje velikog broja mikroorganizama koji mogu preživjeti prolazom kroz želučanu kiselinu i u zadovoljavajućoj koncentraciji stići u crijeva. Zahvaljujuči tome moglo se proizvesti kombinacije dobrih bakterija na temelju dijagnoze, odnosno tegoba koje pacijent navodi.

Nakon početnih godina primjene ustanovilo se kako su potrebne dvije faze da bi se dobilo u crijevima one dobre bakterije koje će djelovati u smijeru bolesti i dovesti do zdravlja. To su osnovni principi kako se mora postupati kada se želi uspostaviti zdravu (mikrobiološka integracija) bakterijske floru u crijevu i krenuti prema zdravljenju.

U osnovi tih principa stoji:

  • prvo reducirati brojnost postojećih kolonija manje poželjnih ili patogenih mikroorganizama uz pomoć prolaznih sojeva bakterija i kvasaca.
  • potom slijedi obnova i jačanje “sloja “dobrih bakterija.
    Paziti se mora i na ishranu po mogućnosti unosom korijenastog povrća i drugih bifidogenih namirnica (krastavci, paprika, patliđan, tikvice). Tako se održava razina bifidobakterija koje imaju izraženu ulogu u zaštiti i razvoju cijelog organizma.
  • u konačnici se uvode laktobacili koji, osim što štite bifidobakterije posredno i neposredno, mogu djelovati na imunitet, dermu, psihu i razna druga područja.
Share by: